top of page

ETKİNLİKLERİMİZ

Otizm ve otizmle ilişkili konular hakkında doğru bilgiyi katılımcılarımıza ulaştırmak için alanında uzmanlarla iş birliği sağlamaya devam ediyoruz. Seminerlerimizin özetlerini aşağıda bulabilirsiniz.

OTİZM ÜZERİNE KONUŞMALAR SERİSİ

Her ay düzenli olarak yapılan ve bir gelenek haline gelen Otizm Üzerine Konuşmalar Serisi'nde otizmle ilişkili konuları uzmanlarla ele alıyoruz.

OTİZM NEDİR?


Otizm Üzerine Konuşmalar serisi #8 | Uzman Psikolog Dilara Savaş

 

Otizm Üzerine Konuşmalar Serisi’nin 8. konuğu Uzman Psikolog Dilara Savaş oldu. 29 Kasım Pazartesi günü gerçekleştirdiğimiz etkinlikte Uzman Psikolog Savaş, dinleyicilerine “Otizm Nedir?” sorusunun cevabını aktardı ve katılımcıların sorularını cevapladı.

 

Çevresel etkenlerin otizmle olan ilişkisinden ve sadece çevresel faktörlerin otizmi kendi başına var etmediğinden bahseden konuşmacımız, bu etkenlerin otizmin ortaya çıkmasını tetiklediğini belirtti. Ayrıca Savaş, otizmde erken tanı hakkında da konuştu. Otizmin belli bir ilacı olmadığını, ancak otizme eşlik eden rahatsızlıkların çözümü olduğunu ekleyen Dilara Savaş, otizmin ilacının kurulan ilişkisel bağlarda olduğunu ve bu bağların ne kadar erkenden kurulursa o kadar etkili olacağını söyledi. Otizmle mücadelede sadece bir grubun ya da kişinin katkısı olmadığını; otizmin terapisti, aileyi, doktoru, oyun ablasını, öğretmenini ve çocuğun etrafındaki daha birçok kişiyi kapsayan bir ekip işi olduğundan bahsetti. Otizm sahibi çocuğun topluma nasıl ayak uydurması gerektiği sorusu karşısında Savaş, otizmli çocuğun topluma değil, toplumun otizmli çocuğa karşı kapsayıcı ve kabul eden bir tavırda olması gerektiğini ekledi. Otizmin ancak eğitimle çözülebileceğini, eğitimle desteklenmeyen bir otizm tedavisinin yarar göstermesinin çok zor olduğunu belirten Savaş, otizmle mücadelede devlet desteğinin haftada 8 saat ders olacak şekilde yürürlükte olduğunu fakat bunun yeterli olmadığına da konuşması sırasında değindi. İlkokulda otizmi fark eden bir öğretmenin o çocuğu bir psikiyatriste ya da bir nöroloji uzmanına yönlendirmesi gerektiğini, daha sonrasında bu kişilerin otizmin çeşidine göre farklı yerlere yönlendirildiğini söyledi.

 

Son olarak, otizm hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için Alev Girli’nin makalelerinin yararlı olacağını ekleyen Savaş, sözlerini noktaladı. Bu güzel konuşma için başta kıymetli Dilara Savaş’a ve tüm katılımcılarımıza katkılarından ötürü teşekkür ederiz!

       GGA OTİZM FARKINDALIK HAFTASI'21

Her yılın nisan ayında, Dünya Otizm Farkındalık Günü vesilesiyle Güzel Günler Ajandası Otizm Farkındalık Haftası ilan ettiğimiz nisan ayının ilk haftasında otizmle ilişkili konular üzerinde uzmanlarla buluşmalar düzenliyoruz. 

OTİZMDE CİNSEL GELİŞİM VE EĞİTİMİ

Doç. Dr. Alev Girli


Otizm Farkındalık Haftası kapsamında ağıladığımız ikinci konuğumuz "Otizmde Cinsel Gelişim ve Eğitimi" isimli konuşmasıyla Doçent Doktor Alev Girli oldu. En başta "Otizm nedir?" sorusunu kısaca cevaplandıran Alev Girli, otizm sahibi bireylerin sosyal etkileşim problemleri yaşadıklarından bahsetti. Çocukların birbirlerinden çok farklı olduğunu vurgulayan konuğumuz, bu grupların gelişimlerinin değişiklik gösterdiğini söyledi.

Pink Sugar

GGA OTİZM ZİRVESİ'21

Her yıl düzenlenen GGA Otizm Zirvesi, 2021 yılında 7 farklı uzmanla otizmi ele aldık.

   16 Ekim 2021 tarihinde gerçekleşen Güzel Günler Ajandası Otizm Zirvesi ’21 ‘in sonuna gelmenin heyecanını ve mutluluğunu sizlerle de paylaşmak istedik. Alanında uzman 7 konuk ve 300’ü aşkın katılımcı ile gerçekleşen etkinliğimiz, otizm farkındalığını artırmak ve otizm hakkında merak edilenleri cevaplandırmak için unutulmaz bir fırsat oldu. 

    Saat 10.00’da başlayan etkinliğimizde ilk konuğumuz Klinik Psikolog Büşra Temizel idi. Temizel ile gelişimsel oyun terapisi hakkında konuştuğumuz oturumda, otizm sahibi bireylere iyi gelen oyun terapilerinden ve hangi tür davranışların bu bireyleri rahatsız edebileceğinden bahsettik. İkinci oturumda, Dr. Öğretim Üyesi Zeynep Maçkalı, katılımcılarımıza otizmde sanat terapisinin öneminden ve sağladığı yararlardan kısaca bahsetti. Üçüncü oturumda Araştırma Görevlisi Dr. Tülay Dargut Güler ile otizmde teknolojinin yeri ve önemi hakkında konuştuk. Güler, ebeveynlerin merak ettikleri soruları yanıtlarken doğru kullanılan teknolojik gereçlerin otizm sahibi bir çocuğa zarardan çok yararı olduğunu da ekledi. Dördüncü oturumda Psikolog Cihan Çelik, otizm sahibi bireylerin ebeveynlerinin psikolojik sağlığı konusu hakkında, ebeveynlerle değerli bilgilerini ve deneyimlerini paylaştı. Türkiye’de otizm sahibi bir çocuğun ve ebeveynlerinin yaşadığı zorluklardan ve neler yapılması gerektiğinden bahseden Çelik, merak edilenleri de cevaplamayı unutmadı. Beşinci oturumda Dr. Öğretim Üyesi Ersin Ufuk Timuçin, “Otizm Hakkında Nasıl Konuşmalıyız?” konulu sunumuyla konu hakkında merak edilenleri bizlerle paylaştı. Ergoterapist Süleyman Sert ile gerçekleşen altıncı oturumda, ergoterapinin ne olduğu ve bir ergoterapistin nasıl bir terapi süreci işlediğini bizlerle paylaşan Sert, ebeveynlerimizin merak ettiklerini cevapladı ve terapi önerilerinde bulundu. Zirvenin yedinci ve son oturumunda Özel Eğitim Öğretmeni Selçuk Bayram, ebeveynlerle interaktif bir yayın gerçekleştirerek merak edilenleri ve otizmde davranışsal eğitim programının önemli noktalarını katılımcılarla paylaştı.

    Düzenlemiş olduğumuz Güzel Günler Ajandası Otizm Zirvesi ’21; ebeveynler, öğrenciler ve eğitmenlerin bulunduğu katılımcı kitlesiyle otizm farkındalığını yayma hedefimize katkı sağlamıştır. Katılımcılarımızdan edinen bu bilgiler doğrultusunda da yeni etkinliklerimizin yolda olduğunu sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Haberdar olmak için bizleri sosyal  medya hesaplarımızdan takip edebilir, güncel etkinlik duyurularımıza ulaşabilirsiniz! 

OTİZM 101 PODCAST KANALIMIZ

Değerli konuklarımız ile Güzel Günler Ajandası ve Otizm hakkında konuştuğumuz Otizm 101 adlı podcast serimize Spotify'dan ulaşabilirsiniz.

1. BÖLÜM GÜZEL GÜNLER AJANDASI NEDİR?

Güzel Günler Ajandası Sosyal Sorumluluk Projesi Kurucusu

Melike Sabahat Ediz

1. bölümümüzde değerli kurucumuz Melika Sabahat Ediz bizlere; Güzel Günler Ajandası fikrinin nasıl oluştuğunu anlattı.

bottom of page